JAKIE DREWNO NAJLEPIEJ SIĘ PALI?

Każdy gatunek drewna inaczej się pali. Przeczytaj zanim zdecydujesz które wybrać. Do palenia w kominku najlepiej nadają się gatunki liściaste, takie jak dąb, buk, jesion czy grab.

Należy pamiętać, że drewno najlepiej jest kupić wcześniej by móc je samodzielnie wysezonować — nikt nie zrobi tego lepiej niż my sami! Paląc mokrym drewnem spalamy go do 70% więcej, co jest bardzo nieekonomiczne i zarazem szkodliwe dla układu spalania. Mokre drewno ma prawie dwukrotnie mniejszą kaloryczność, a podczas jego spalania zanieczyszczamy sadzą i smołą kominek oraz system kominowy.

CZYM PALIĆ?

Dąb – to gatunek wysokokaloryczny – daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Doskonałe drewno na opał, jest wysoko cenione ze względu na swoją zwartość, bardzo wolno się spala i długo utrzymuje płomień w palenisku. Pozostawia ok 3% popiołu. Posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania: od oklein poprzez wszelkiego rodzaju wyroby tarte, aż po opał. Zwykle jest u nas w najlepszej ofercie cenowej spośród gatunków twardych ze względu na duże zapasy i zapotrzebowanie w drugiej gałęzi naszej działalności – tartaku.
Jesion – jest bardzo twardym, szybko schnącym gatunkiem drewna o wysokiej kaloryczności. Pali się bardzo ładnym płomieniem dając dużo ciepła i pozostawia tylko ok 3% popiołu. Szybko schnie, ma mulą zawartość wody po ścięciu.Drewno jesionowe podobnie jak dębowe ma szerokie spektrum zastosowań (okleiny, sprzęt sportowy, meble gięte, wystrój wnętrz). Świeże drewno podczas obróbki wydziela słodkawy zapach.

Buk – zwarte i twarde drewno o wysokiej wartości opalowej,a tym samym ekonomiczne, w kominku pali się długo i równomiernie. Jego dużym atutem jest cienka kora, przez co zostawia niewiele popiołu. Nadaje się do wszystkich typów pieców i kominków.

Grab – posiada przybliżone wartości jak buk, ale pozostawia kilka razy więcej popiołu w kominku (nawet do 10%) przez co niezbędne jest częstsze czyszczenie, pod postacią drobnego pyłu potrafi on się unosić w powietrzu w całym domu. Brzoza – polecana głównie na rozpałkę ze względu na łatwość rozpalania nawet przy dużej zawartości wody, wydziela przyjemny aromat. Jej minusem jest szybkie spalanie, nie daje tyle ciepła co inne opisane wcześniej gatunki liściaste.

pas

 

Jak składować drewno?

ODPOWIEDNIE SUSZENIE:

• Drewno najlepiej jest kupować jesienią, zimą, wówczas jest ono bardziej suche i bardziej energetyczne.

• Szczapy nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi, żeby nie chłonęły z niej wilgoci. Lepiej ułożyć je na legarach lub paletach. To zapewni ich izolację od gruntu i dobrą cyrkulację powietrza.

• Wilgotnego drewna nie należy składować w nieprzewiewnych pomieszczeniach, bo może się zaparzać i pleśnieć. Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie go w przewiewnym, nasłonecznionym miejscu, z dala od zarośli. Niezwykle istotne jest aby także między szczapami pozostawić wolne przestrzenie, umożliwiając cyrkulację powietrza.

• Optymalnym rozwiązaniem jest ułożenie drewna w 4 rzędach szerokich na 180 cm, wysokich na 2-2,5 m. Wysokość nie ma tutaj większego znaczenia jednak należy mieć na uwadze bezpieczeństwo i tym samym nie układać zbyt wysokich stosów.

• Na zimę, zwłaszcza jak pada śnieg dobrze jest owinąć drewno czymś co nie przepuszcza śniegu ale przepuszcza powietrze, chyba że mamy drewutnię zlokalizowaną w takim miejscu do którego śnieg nie dociera.

DREWUTNIA:

Drewutnia powinna być zadaszona, usytuowana tak by drewno miało przewiew i by docierały do niego promienie słoneczne. Istotne jest by nie zabudowywać drewutni ze wszystkich stron oraz by drewno odizolować od ziemi, przeciwdziałając tym samym chłonięciu z niej wilgoci.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.